Opptil 65 nye båtplasser, mulig mudring og dokumenterte naturverdier gjør at Oslofjordens Friluftsråd ber Færder kommune revurdere utbyggingsplanene ved Grepan på Tjøme.

– Vi kan ikke fortsette å bygge ned sårbare områder i Oslofjorden. Her må natur- og friluftsverdiene veie tyngre enn nye utbyggingsplaner, sier Espen Søilen, direktør i Oslofjordens Friluftsråd.

Pensjonatet på Grepan.

Pensjonatet på Grepan har stått tomt i mange år. Arealplanen for området er også utdatert.

18 rødlistede arter

I sjøen utenfor Grepan ligger i et kartlagt bløtbunnsområde, og en realisering av havna vil kunne innebære fysiske inngrep og mudring av sjøbunnen.

 

Også på land er naturverdiene dokumentert. Ifølge registreringer i Artsdatabanken er 18 rødlistede arter registrert i området siden 2020, hvorav åtte er rødlistede plantearter.

Deler av området overlapper dessuten med en utvalgt naturtype – slåttemark.

 

– Det er svært viktig å ta vare på det lille som er igjen av ubebygd strandsone langs Oslofjorden. Strandsonen er i utgangspunktet det området hvor vi finner det største naturmangfoldet både på land og i vannet nært land, sier Søilen.

Fakta
En kartlegging av fysiske inngrep i gruntvannsområder, gjennomført av Asplan Viak, viser at 70% av viktige oppvekstområder for fugl og fisk er forringet siden 1950-tallet. Gruntvannsområder er sjøbunn som er grunnere enn 10 meter, ofte nært land. Her finner vi viktige naturtyper som ålegressenger, bløtbunnsområder i strandsonen og tareskoger. Gruntvannsområdene er også viktige som karbonlagre, der særlig ålegressenger og tareskog bidrar til å binde og lagre karbon. Forringelsene av gruntvannsområdene skyldes særlig båtbrygger, men også andre fysiske inngrep som utfylling av steinmasser i fjorden og mudring. 61% av alle forekomster av både bløtbunnsområder og ålegrasenger er påvirket av bryggeanlegg. 
Kilde: Kartlegging av fysiske inngrep i gruntvannsområder i Oslofjorden» – Rapport M-2893|2024

Vil redusere utbyggingen

Det rundt 46 dekar store planområdet ved gamle Grepan pensjonat er i dag blant annet avsatt til fritids- og turistformål. Her ligger det planer om rundt 12.000 kvadratmeter leilighetshotell/fritidsanlegg.

Eiendommen sett fra luften

Den aktuelle eiendommen med det gamle kystpensjonatet sett fra luften.

 

Reguleringsplanen for Grepan ble vedtatt i 2008, men store deler av utbyggingen er fortsatt ikke realisert.

 

– 18 år er lang tid. Siden reguleringsplanen ble vedtatt, har vi fått langt mer kunnskap om både naturverdiene i området og hvor stort press Oslofjorden er under. Derfor mener vi kommunen bør benytte anledningen til å tenke nytt, sier Søilen.

 

Vil sikre natur og friluftsliv

I forbindelse med rulleringen av kommuneplanens arealdel foreslås OF å:

  • ta den planlagte småbåthavna ut av kommuneplanen
  • redusere arealet til fritids- og turistformål
  • sikre natur- og friluftslivsverdiene i området
  • vurdere muligheter for å restaurere naturverdiene i området

 

Planinnspillet er sendt til Færder kommune i forbindelse med rullering av arealplandelen.

 

Mann som slår med ljå, Moløkka

Slåttemark er blant de mest artsrike naturtypene vi har, og kan være hjem for et stort mangfold av blomster, insekter og andre arter. Her fra Moløkka, et område OF har ansvar for rett i nærheten av Grepan.

OFs innspill til arealplanen:

.