Under Bergesenstiftelsens 50-årsmarkering på Vippa i Oslo 23.september ble vi tildelt Bergesenprisen 2025. Prisen består av 2 millioner kroner og en statuett laget av billedhugger Per Ung. Vi ønsker at prisen skal bidra til å løfte både kunnskapen og engasjementet for å ta vare på fjorden.
Dette er en stor anerkjennelse for arbeidet vi gjør med å sikre friluftsliv, natur og tilgjengelighet langs Oslofjorden. Prisen gir oss nye muligheter til å styrke innsatsen for å ta vare på fjorden – for alle som bruker den i dag, og for kommende generasjoner, sa styreleder Øivind Sjuls i sin takketale.
En pris for fjorden og fellesskapet
OF har i over 90 år jobbet for at fjorden skal være tilgjengelig for allmennheten, med friområder, og gode friluftstilbud. I dag er arbeidet med å møte utfordringene Oslofjorden har viktigere enn noen gang, og pengene som fulgte prisen kommer til å bli brukt på en måte som styrker denne innsatsen.
En festkveld på Vippa
I tillegg til OF mottok Norske Redningshunder, Innsattes barn (Kirkens Bymisjon) og VårtNabolag priser under jubileumsarrangementet. Markeringen samlet prisvinnere, samarbeidspartnere og støttespillere. Delara og Chris Holsten sto for musikalske innslag og bidro til en stemningsfull kveld.
Om Bergesenprisen
Bergesenprisen er en av landets største kultur- og samfunnspriser, opprettet for å hedre personer og organisasjoner som bidrar til å løfte viktige samfunnsoppgaver. Tidligere har mange viktige organisasjoner og personer mottatt prisen, blant annet Norges Naturvernforbund, Stiftelsen Erlik og Frelsesarmeen.
Bergesenstiftelsens begrunnelsen for at OF fikk prisen
Oslofjordens Friluftsråd er en spydspiss i arbeidet for fellesskap, natur og fremtid. Dets innsats for en levende fjord handler både om å ivareta naturen og å gi mennesker mulighet til å leve nært og godt med sjøen. Dette er i Bergesenstiftelsens ånd – å støtte samfunnsnyttig arbeid som også bidrar til å ta vare på verdier for kommende generasjoner.
Gjennom sin 90-årige historie har Oslofjordens Friluftsråd forvaltet og tilrettelagt friområder, organisert Skjærgårdstjenesten, bygget opp over 70 kystledhytter og vært en sterk stemme for både friluftsliv og miljøvern. I dag jobber organisasjonen i tillegg med kartlegging av arter, overvåking av nitrogenpåvirkning og opprydding av marin forsøpling – i tett samarbeid med forskningsmiljøer og frivillige aktører.
Oslofjorden er en av Norges mest befolkede og brukte naturområder, som står i en akutt krise grunnet langvarig og massiv avrenning og forurensning fra landbruk, kloakk og industri fra store deler av Norge. Oslofjorden tar imot forurensning og avrenning fra sju av landets 15 fylker: Vestfold, Telemark, Buskerud, Innlandet, Oslo, Akershus og Østfold – fra Kragerø og Risør i sør, til Hardangervidda og Hallingskarvet i vest, Dovre og Røros i nord, svenskegrensa i øst og Halden i sørøst. Hele 2,8 millioner mennesker, halvparten av Norges befolkning, bor i områdene som avgir avløpsvann til Oslofjorden.
I en fersk tilstandsrapport om Oslofjorden fra 2025, viser NIVA (Norsk institutt for vannforskning) blant annet at særlig nitrogen har skapt store problemer for Oslofjorden. Nitrogenet fører til rask vekst av trådalger kalt «lurv», som tar over for tareskog og ålegressenger, og ødelegger oppvekstområder for fisk og andre arter. Hvis dette fortsetter, vil økosystemet i fjorden til slutt ødelegges, arter vil dø ut og fjordbunnen vil bli gjørmete og uten liv. Oslofjordens Friluftsråd gjør en uvurderlig innsats for å bremse fremveksten av lurven gjennom faglig opplysning, politisk påvirkningsarbeid, praktiske gjøremål og frivillig engasjement.
I 2025 er det 50 år siden skipsreder Sigval Bergesen d.y. etablerte Bergesenstiftelsen. Å gi prisen i jubileumsåret til en organisasjon som kjemper for å redde livet i sjøen, er derfor også en symbolsk handling. Gjennom tildelingen ønsker stiftelsen å gi noe tilbake til havet, og håper å bidra til at fremtidige generasjoner fortsatt kan leve i nær kontakt med kyst og sjø.
Vi takker for tilliten!
Video laget av Bergesenstiftelsen
Filmen forteller litt om hva vi driver med og problemene fjorden har.
“Vi er veldig stolte over å motta Bergesenprisen, og er glade for at arbeidet med å redde Oslofjorden blir sett og anerkjent. Med prispengene kan vi styrke både de praktiske og kunnskapsbaserte tiltakene som trengs for å snu utviklingen, sier Espen Søilen, direktør i Oslofjordens Friluftsråd.”
Dette er Bergesenprisen
Bergesenprisen er en av Norges største allmennyttige priser og deles årlig ut av Bergesenstiftelsen til en person eller institusjon med stort samfunnsengasjement. Prisen består av en statuett og to millioner kroner, og ble første gang delt ut i 1988.
Noen av de tidligere vinnerne inkluderer Frelsesarmeen (1988), Norges Naturvernforbund (1989), Redningsselskapet (1990/1991), Carsten Hopstock (1992/1993), Fransiskushjelpen (1994/1995), Einar Hedén (1996), Johan Moan (1997/1998), Simon Flem Devold (1999), Stephan Barratt-Due (2000/2001), Skiforeningen (2003/2004), Frederic Hauge (2005/2006), Wenche Foss (2007), og Hospice Lovisenberg (2009). I nyere tid har prisen blitt tildelt Stiftelsen Erlik (2024), Birgit Skarstein og Sunnaasstiftelsen (2023), Framtiden i våre hender (2022), og Norske Kvinners Sanitetsforening (2021)