Skip to main content

Kysttorsk er på et historisk lavmål og arten har gått tilbake langs store deler av kysten i Sør-Norge. Verst stilt er østlige deler av Skagerrak inkludert Oslofjorden. For å gjenreise kysttorsken må man sikre at lokal torsk vokser opp, trives og gyter i fjordene.

Antall torsk i Oslofjorden har sunket kraftig. Foto: Eirik Fjeld

Høyt fiskepress gjennom de siste 100 år og teknologisk utvikling av fiskeriene siden 1950 er en viktig årsak til at flere fiskearter har hatt sterk tilbakegang i Oslofjorden og indre Skagerrak. Deler av Oslofjorden har i dag også store miljøutfordringer.

 

I 2019 ble det satt inn en rekke tiltak for å styrke den sårbare torskebestanden i Sør-Norge. Vernetiltakene omfatter i hovedsak et forbud om fiske av torsk i Oslofjorden, forbud mot alt fiske i gyteperioden for torsk i 14 definerte gyteområder og forbud mot fiske med bånnsatte garn.

 

I den samme perioden er det gitt avgrenset dispensasjonstilgang for yrkesfiskere som blant annet omfattet bestemmelser for reketrål, krepsetrål og blandingsfiske. Det ble også gitt dispensasjon for garnfiske i enkelte områder. I desember 2022 kom rapporten «Evaluering av tiltak for vern av kysttorsk i sør innført juni 2019» fra Havforskningsinstituttet.  Kort oppsummert fant havforskerne ingen tegn til at torskebestanden i indre Skagerrak, ytre- og indre Oslofjord har blitt bedre til tross for tiltakene som ble innført i 2019.  Rapporten på hi.no

 

Forsker Sigurd Heiberg (HI) sier følgende i artikkelen som ble utgitt ifm. nevnte rapport – Torskebestanden er fortsatt like svak | Havforskningsinstituttet (hi.no)

« – Så kraftig reduserte bestander som vi har i dette området, vil være svært sårbare for fiske, uansett volum, forklarer HI-forskeren.» Følgende foreninger i Nettverk for en levende Oslofjord krever derfor at fiskerimyndighetene umiddelbart opphører dispensasjonstilgangen innenfor tiltaksområdet, da dette undergraver målene i tiltakene som er innført og påvirker en allerede sterkt redusert torskebestand negativt. Høstingen av bestandene i Oslofjorden må være bærekraftige.

 

Disse organisasjonene støtter uttalelsen

  • Norges Dykkeforbund
  • Greenpeace
  • Fjordgruppa Naturvernforbundet i Oslo og Akershus
  • Naturvernforbundet
  • WWF
  • Oslo Elveforum
  • Besteforeldrenes klimaaksjonen
  • Norges Jeger- og Fiskerforbund
  • Natur og Ungdom Viken
  • Elv og Hav
  • Oslo Badstuforening
  • Marinreparatørene
  • Oslofjordens Friluftsråd
  • Norsk Friluftsliv
  • Naturvernforbundet i Vestfold
  • Sabima
  • Asker Elveforum

Les også

Vi støtter store nullfiskeområder!
Vi støtter store nullfiskeområder!AktueltRedd Oslofjorden

Vi støtter store nullfiskeområder!

27. januar 2025
Regjeringen har sendt ut et høringsforslag om å innføre nullfiskeområder i deler av Oslofjorden. Vi hører på tydelige faglige anbefalinger og støtter forslaget!
Hjelp oss å samle inn vannprøver
Hjelp oss å samle inn vannprøverAktueltKysthjelperneRedd Oslofjorden

Hjelp oss å samle inn vannprøver

25. september 2024
Litt som en kriminaletterforsker som finner DNA-spor fra en gjerningsperson på et åsted, kan havforskere nå gjennom en enkel vannprøve finne ut hvilke arter som lever der. Du kan bli en kysthjelper!
Ny rapport avdekker alvorlig forsøpling i Indre Oslofjord
Ny rapport avdekker alvorlig forsøpling i Indre OslofjordAktueltMarin forsøplingRedd Oslofjorden

Ny rapport avdekker alvorlig forsøpling i Indre Oslofjord

6. august 2024
Oslofjordens Friluftsråd og Mepex har de siste tre årene kartlagt omfanget av ekspandert plast i Indre Oslofjord. 270 km strandlinje er resultatet av kartleggingen
Chemering Nobel: Brev til klima- og miljøministeren
Chemering Nobel: Brev til klima- og miljøministerenAktueltRedd OslofjordenUttalelser

Chemering Nobel: Brev til klima- og miljøministeren

7. juni 2024
16 ordførere og 34 organisasjoner har undertegnet et opprop om at det utredes en løsning der nitrogenholdig avløp fraktes til Norskehavet og slippes ut der. Oslofjorden kan ikke ofres for sprengstoff! 
Aktuelt

Krev handling for Oslofjorden

Vi vet hva som må gjøres for å redde livet i Oslofjorden, men for å lykkes kreves det politisk vilje og handlekraft. Signer oppropet og be regjeringen ta lederrollen i arbeidet med å redde et av Norges viktigste naturområder.
Aktuelt
Det går fortsatt for sakte
Aktuelt
Stor spørreundersøkelse om Oslofjorden